Zahrádkářský kalendář

RADY A TIPY PRO
Leden, 3.týden

Na co bychom neměli tento týden zapomenout?

Rychlíme čekankové puky

Toho, aby čekanka měla puky, docílíme tzv. rychlením, kde, podobně jako třeba ještě u chřestu, zahrnujeme předpěstované kořeny čekanky bez listů vrstvičkou půdy a necháme je takto ve tmě růst po dobu 5-8 týdnů. Nové listy, které vyrostou ve tmě, jsou bílé a nepřevažuje u nich hořká chuť, jak je tomu u listů, které vyrůstají běžným způsobem. Tato metoda pěstování byla objevena náhodně ve třicátých letech osmnáctého století v Belgii.

Vzhledem ke svojí náročnosti u nás není pěstování čekanky za účelem sklizně puků, stejně tak jako pěstování chřestu, příliš rozšířené. Za největšího pěstitele čekankových puků je hned vedle Belgie považována Francie.

Vyséváme muškáty a pteúnie

Čas na výsev osiva petúnií nastává už v polovině ledna, aby se sazeničky stačily řádně vyvinout. S jejich výsadbou není radno spěchat: jsou velice citlivé i na sebemenší přízemní mrazík.

Muškát je víceletá rostlina. Množí se řízkováním, které bývá často prováděno v srpnu nebo běžně i červenci až říjnu , ale také úspěšně v předjaří (únor-březen). Vzácněji se pelargonie množí také semeny, právě výsevem. Během pěstování je třeba rostliny přiměřeně zalévat a přihnojovat. Pěstované druhy pelargonie kvetou obvykle od května do září, avšak některé druhy kvetou celý rok. Muškáty trpí mnoha chorobami, především virózami a houbovými chorobami ale zcela běžné je i napadení škůdci a fyziologické choroby z nedostatku živin. Na jaře na podzim mohou namrzat, v létě někdy trpí úpalem a suchem nebo přelitím.

Začínáme s předpěstováním u rajčat

Rajčata se pěstují téměř ve všech zemích světa. V České republice je za rok průměrně sklizeno 15 tis. tun rajčat.

Výběr odrůd rajčat je dnes opravdu široký. Největší možnosti výběru budete mít, pokud si sazeničky sami vypěstujete ze semen. Nyní je ideální doba pro výsev za okno. Trpělivost se sazeničkami se vyplatí, rostliny jsou velmi plodé a péči vám v podobě šťavnatých plodů mnohonásobně vrátí.

Můžeme začít s předpěstováním paprik

Paprika pochází ze Střední Ameriky, kde byla tisíce let pěstována v tropech. Dnes se pěstuje po celém světě. Někteří zástupci rodu paprika se používají jako zelenina, jiné jako koření nebo lék. Pálivá forma papriky se označuje jako chilli paprička, nepálivá jako kapie.

Přihlaste se snadno pomocí Facebooku

Přihlášení je pohodlné a rychlé, nebudete muset vyplňovat žádné další údaje, budete moci přispívat do poradny nebo se účastnit diskuzí.

Přihlásit se Facebookem

Nechceme žádné Vaše osobní údaje, ověřujeme Vás jen podle jména a emailu.

Tipy pro zahradničení, kalendář a vaše otázky
Informace o zpracování osobních údajů - © 2006 - 2024, Code & Design by Dario Kolar