Zahrádkářský kalendář

RADY A TIPY PRO
Prosinec, 52.týden

Na co bychom neměli tento týden zapomenout?

Provádíme zimní údržbu zahrady

Shrabujeme listí, které poté kompostujeme. Kompost rozmístíme kolem okrasných dřevin, které ještě před tím obryjeme. Na místech, kde na zahradě rostou vřesy, čerstvě vysazené cibuloviny a choulostivější trvalky, můžeme listí na záhonech ponechat. Listí poslouží rostlinám jako ochrana před zimou až do jara, kdy je shrabeme a zkompostujeme.

Staráme se o okrasné dřeviny

V prosinci bychom se měli dostatečně postarat o okrasné dřeviny. Jejich koruny bychom měli koruny stáhnout ještě před prvním sněhem, aby je později nepoškodilo větší množství bílé pokrývky. Proto je také vhodné sněhovou vrstvu setřásat ze stromů dolů. Pokud ještě nemrzne, listnaté i jehličnaté dřeviny stále ještě zaléváme. Jestliže máme na zahradě nově vysazené okrasné stromky a ty jsou umístěny na větrném místě, měli bychom je chránit zábranami proti větru.

Věnujeme se údržbě stromů

V prosinci se věnujeme stříhání roubů. Vhodné letorosty by měly být asi 30 cm dlouhé, naprosto zdravé a z vnější strany koruny stromu. Nejlepší je přechovávat je v chladnu a vlhku. Můžeme je například položit vedle stromu, přikrýt je listím a sněhem a na jaře, až půda trochu povolí, je zapíchnout do země. Takto rouby nezačnou rašit a vydrží nám až do července.

Ze stromů odstraňujeme suché listy, které mohou sloužit jako úkryt pro škůdce, a scvrklé plody, které mohou být zdrojem moniliózy. Stromy starší než deset let, prořezáváme.

Přihlaste se snadno pomocí Facebooku

Přihlášení je pohodlné a rychlé, nebudete muset vyplňovat žádné další údaje, budete moci přispívat do poradny nebo se účastnit diskuzí.

Přihlásit se Facebookem

Nechceme žádné Vaše osobní údaje, ověřujeme Vás jen podle jména a emailu.

Tipy pro zahradničení, kalendář a vaše otázky
Informace o zpracování osobních údajů - © 2006 - 2024, Code & Design by Dario Kolar