Zahrádkářský kalendář

RADY A TIPY PRO
Březen, 13.týden

Na co bychom neměli tento týden zapomenout?

Pokračujeme s výsevem hrášku

Hrách zahradní je nenáročný na půdu, nejlépe se mu daří v lehkých hlinitých půdách.

Hrách je důležitá luštěnina, pěstuje se hlavně kvůli chutným plodům, které obsahují vitamíny (hlavně skupiny B). Ve větším množství obsahuje také minerální látky, zvláště fosfor a draslík, ale i vápník a hořčík.

Vyséváme pryšce

Tyto rostliny jsou jednoletky nebo trvalky byliny, keře či stromy s žíravou, jedovatou mléčnou mízou (latexem). Kořeny jsou drobné, nebo tlusté a masité, nebo hlízovité. Mnoho druhů jsou více či méně sukulentní, pichlavé, nebo bez trnů. Hlavní stonek a většinou i boční stonky u sukulentních druhů jsou tlusté a masité, 15-91 cm vysoké. Opadavé listy jsou opačné, střídavé nebo v přeslenech. U sukulentních druhů jsou listy většinou malé a krátkověké. Palisty jsou většinou malé, částečně přeměněné trny či v žlázy, nebo chybí.

Vyséváme mrkev

Mrkev se může jíst syrová, vcelku jen tak po opláchnutí, nasekaná či nastrouhaná do salátů v kombinaci s jablky nebo cibulí, posypané petrželkou, pažitkou nebo ořechovými jádry, či tepelně upravená v polévce, játrové omáčce atd…

V polévkách bývá často kombinována s celerem a cibulí kuchyňskou.

Mrkev se používá v léčitelství jako močopudný a projímavý prostředek, při šerosleposti, močových kamenech a revmatických zánětech kloubů. Šťáva z kořene pomáhá také při ischemické chorobě srdeční. Mrkev obsahuje důležitou vlákninu a podporuje vylučování cholesterolu z těla. Pro úhradu vitaminu A je třeba sníst asi 50 g syrové denně, především v zimním a předjarním období.

Ještě stále můžeme vysévat keříková rajčata

Keříková rajčata představují velmi vhodnou volbu pro volné pěstování na záhonech, nebo i ve skleníku či foliovníku. Většina z nich je nenáročná na půdu, a dosáhnete velmi dobrých výnosů za minimálního úsilí.

S předpěstováním začneme ve skleníku nebo za oknem.

Přímo vyséváme černuchu

Rychle rostoucí, vzpřímená letnička vhodná pro skupinové výsadby. Používá se pro řez květů a zejména pro sušení nafouklých lusků. Má snadné pěstování - vyséváme zásadně přímo na záhon brzo z jara nebo na podzim. Klíčí v chladu. Upřednostňuje slunce a sušší stanoviště.

Můžeme vysévat ostrožku a další letničky

Rychle rostoucí letnička vhodná na květinové záhony, k řezu lodyh do váz a k sušení. Klíčí v chladu, vyséváme zásadně přímo na stanoviště velice brzy z jara. V teplejších oblastech je možný podzimní výsev. Nejlepším termínem k řezu do vázy doba po otevření prvních květů, k sušení řežeme téměř plně nakvetlé lodyhy. Sušíme zavěšené ve tmě nebo ve stínu, usušené květy výborně drží barvu.

Přihlaste se snadno pomocí Facebooku

Přihlášení je pohodlné a rychlé, nebudete muset vyplňovat žádné další údaje, budete moci přispívat do poradny nebo se účastnit diskuzí.

Přihlásit se Facebookem

Nechceme žádné Vaše osobní údaje, ověřujeme Vás jen podle jména a emailu.

Tipy pro zahradničení, kalendář a vaše otázky
Informace o zpracování osobních údajů - © 2006 - 2024, Code & Design by Dario Kolar